30 січня цього року українська вікіпедія відзначила 16 років від створення першої статті, а вже за місяць чи два кількість статей цієї енциклопедії, яку може редагувати кожний, перевищить мільйон. Про те, хто і чому редагує українську вікіпедію, які її роль та місце серед світових вікіпедій, яке співвідношення між українською і російською онлайновими енциклопедіями, а також про багато інших цікавих аспектів ідеться у статті Юрія Пероганича, котрий у 2009 р. ініціював створення громадської організації «Вікімедіа Україна» і понад десять років веде статистичні спостереження вікіпедії.

Близько трьох тисяч людей в Україні щомісяця редагують вікіпедію. Вони пишуть про футболістів 1960-х, картинну галерею у своєму місті, щойно переглянутий фільм. Про будь-що і про все. Однак їх об’єднує одне – бажання поділитися знаннями з усім світом. Для багатьох це бажання підживлюється любов’ю до української культури, мови, історії. Дехто з них поділяє Франкове «…мета мого життя… полягає в тому, щоб підтримувати життєві духовні зв’язки української інтелігенції з високорозвинутими націями Європи, а з іншого боку, ближче познайомити ці нації з духовним життям українського народу…»; хтось згодний з Андрієм Чайковським: «…ніякий українець не повинен забирати з собою у могилу того, що знає, що пережив, а що може мати загальний інтерес, хоч би із малої закутини нашої землі».

Продовжу низку цитат світочів українського народу розлогою думкою нашого сучасника – Вікіпедиста з великої літери, професора, доктора технічних наук Володимира Білецького:

«Як і інші національні вікіпедії, українська є найбільш потужним енциклопедичним інтернет-ресурсом свого національного середовища, у перспективі – одним з основних елементів інформаційного простору. Водночас вона репрезентує українську культуру, історію, науку, промисловість, бізнес та інші сфери і реалії України, а також подає для україномовного користувача багатогранну фахову інформацію про світ.

Масштаб і якість кожного національного сектора вікіпедії побічно є мірилом сучасного суспільного потенціалу певної нації творити новий культурний продукт. По суті, сукупність мовних розділів вікіпедій є майданчиком змагань і репрезентацій світових культур, показником їх сучасних потенцій. Тому стратегічні завдання кожної національної вікіпедії співвимірні місцю тієї чи іншої культури у сучасному світовому культурному просторі. Динаміка розвитку вікіпедій, кількісні і якісні їх характеристики у суттєвій мірі корелюють з майбутнім національних культур і мов.

Виходячи з історичних реалій, місця і ролі Руси-України (за М. Грушевським) в історії Європи та світу, сучасного бачення українських пасіонаріїв та лідерів майбутнього країни, доцільно спершу послідовно і наполегливо вибудовувати український сектор вікіпедії за кількісними і якісними показниками на рівні польського та російського секторів (ближча перспектива), водночас орієнтуючись на досягнення рівня німецького та французького секторів (далека перспектива).

Така стратегія, така планка відповідатиме рівню історичної мети і завдань сучасної і майбутньої української нації і народу, України як лідера Східної Європи, як майбутнього члена ЄС та НАТО, як потужної світової культури з тисячолітнім минулим, що може і мусить стати одним зі стовпів Євроатлантичного простору».

Краще не скажеш. І це не просто слова. Професор Білецький щоденно підтверджує їх ділом. Він особисто започаткував в українській вікіпедії понад 23 тисячі статей, зредагував майже 55 тисяч, загалом вніс більш як 210 тисяч редагувань! Це неймовірна подвижницька волонтерська праця, яка заслуговує достойних відзнак. Чи знайдеться авторитетна суспільна інституція, яка представить професора В. Білецького на високу державну нагороду?

Однак для вікіпедії цінне кожне найменше редагування, позаяк саме волонтери-редактори є найважливішим елементом «екосистеми вікіпедії». Вікіпедію не можна створити за гроші – весь колись могутній СРСР спромігся на 50 томів Великої радянської енциклопедії, яка вміщувала на полиці завдовжки приблизно три метри близько 100 тисяч статей. Українська вікіпедія вже має майже мільйон статей і в друкованому вигляді зайняла би полицю довжиною близько 15 метрів! І створили її волонтери – сивочолі професори та юні учні середньої школи, студенти й робітники, люди різноманітних професій і досвіду, з міст і сіл, усіх регіонів України та закордону (представники української діаспори). Адже все, що треба для наповнення вікіпедії, – це доступ до інтернету, бажання поширювати знання і, звичайно, дещиця умінь, які можна набути лише в процесі редагування і спілкування з іншими редакторами.

Другою важливою частиною вікіпедії є власне сама вікіпедія, точніше близько 300 її мовних розділів, сайт вікісховища, на якому зберігаються медіафайли – зображення, аудіо й відео, сестринські проєкти – вікіцитати, вікісловник, вікіджерела, вікіновини, вікімандри, вікідані.

Серед вікіпедій українська за розміром, а отже, і якістю перебуває на 12-му місці, за кількістю статей – на 17-му місці, за відвідуваністю – приблизно на 20-му місці залежно від місяця.

Відвідуваність, або іншим словом – популярність, є найважливішим показником вікіпедії. У постколоніальних країнах мова народу-колонізатора надовго, а часом і назавжди залишається переважною мовою спілкування, особливо у сферах науки і технологій. Так, порівняння карти колоніального поділу світу 1913 р. практично збігається з картою популярності мовних розділів вікіпедії 2013 р.

Україна у цьому сенсі не становить винятку – російська вікіпедія на території України поки ще залишається популярнішою від української. Проте чітко простежується тенденція спаду популярності російської вікіпедії і, відповідно, зростання затребуваності української як у світі, так і в Україні.

За 2019 р. в українській вікіпедії здійснено 707,5 млн переглядів сторінок проти 602,4 млн у 2018-му (+17 %). Абсолютне річне зростання становить 105 млн переглядів.

За той самий час у російській вікіпедії здійснено 9721 млн переглядів сторінок проти 10 319 млн у 2018 р. (-6 %). Абсолютний річний спад становить 599 млн переглядів.

У вимірі України тенденцію наочно демонструє графік (дані за грудні 2015–2019 рр.).

Якщо з території України перегляди української вікіпедії так само лінійно зростатимуть, а російської – зменшуватимуться, то у грудні 2025 р. відвідуваність української вікіпедії з України перевищить відвідуваність російської.

Звісно, це залежатиме від державної мовної політики та долучення до редагування вікіпедії нових волонтерів.

Не має значення, ви будете довго писати і шліфувати якусь одну ґрунтовну статтю чи робити дрібні зміни в багатьох різних, створите одну обсяжну статтю чи кілька стислих. Важливо розуміти, що без праці волонтерів вікіпедії не було б і що найкращий спосіб віддячити волонтерам –долучитися до них. Цим ви зробите внесок у скарбницю світових знань українською мовою і лишите добрий слід в історії українського народу.

Джерело: Юрій Пероганич. Українська Вікіпедія — вчора сьогодні і завтра // Українська культура. — № 1-2, 2020. — С. 72-75.

Джерело графіка: wp-uk-articles

Від Юрій Пероганич

Громадський діяч в ІТ, культурі й освіті.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *