Кримськотатарський орнамент «орьнек», згідно з опублікованими на сайті ЮНЕСКО підсумками розгляду заявок на внесення до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства (НКС), оціночна комісія рекомендує для включення до цього списку.

Про це, за інформацією Укрінформу ,повідомила керівник громадської організації «Алєм» Есма Аджієва.

«Відповідно до документа, а саме «Розгляд заявок на внесення до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства», опублікованого на сайті ЮНЕСКО, елемент «Орьнек – кримськотатарський орнамент та знання про нього» рекомендовано для включення до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства», – повідомила Аджієва.

Вона пояснила, що відповідно до Оперативного керівництва з виконання Конвенції про охорону нематеріальної культурної спадщини, номінаційні досьє на елементи, подані для можливого включення до списків ЮНЕСКО, спершу оцінюються консультативним органом. Оціночний орган створений на базі Міжурядового комітету з охорони нематеріальної культурної спадщини і включає 12 осіб – 6 осіб представляють фахівців у сфері НКС з 6 держав, які не є членами Міжурядового комітету (але є членами Конвенції), і ще 6 осіб представляють акредитованих при Міжурядовому комітеті неурядові організації з урахуванням рівномірного географічного розподілу.

Як уточнила Аджієва, Оціночний орган виносить рекомендацію щодо включення чи невключення елементів нематеріальної культурної спадщини до списків ЮНЕСКО на основі розглянутих номінаційних досьє, яка потім відображається у проєкті рішення Міжурядового комітету.

«Але незважаючи на позитивне чи негативне рішення Оціночного органу, Міжурядовий комітет шляхом голосування може прийняти інше рішення щодо поданих номінаційних досьє», – попередила експертка.

За її словами, остаточне рішення про включення елемента «Орьнек – кримськотатарський орнамент та знання про нього» до Репрезентативного списку НКС людства буде прийняте шляхом голосування на 16-й сесії Міжурядового комітету, що відбудеться у штаб-квартирі ЮНЕСКО у Парижі з 13 по 18 грудня 2021 року.

Голова громадської організації відзначила, що в Україні ідея внесення «орьнек» до Національного переліку виникла у 2016 році в процесі реалізації проєкту «Візерунки світу» за фінансової підтримки Швейцарської конфедерації. Тоді у рамках проєкту команда сучасних кримськотатарських майстрів створила та презентувала в Києві колекцію виробів ужиткового мистецтва кримських татар.

«Взаємодію з майстрами в Криму здійснював засновник творчого об’єднання «Чатир даг» Мамут Чурлу, а координацію проєкту в Києві – наша громадська організація «Алєм», – підкреслила Аджієва.

Вона додала, що за останні майже 30 років був накопичений величезний масив інформації про елемент та майстрів-носіїв.

Як вважає голова громадської організації, включення елементу «орьнек» до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства дозволить донести знання про культурну спадщину кримських татар широкому загалу громадян України та світу, які ніколи до того не знали про культуру та традиції корінного народу України.

«Кримськотатарський «орьнек» стане зрозумілим ширшому загалу як мова символів, а не просто красивий спосіб декорування. Адже як для «орьнек», так і для нематеріальної культурної спадщини в цілому, дуже важливо зберігати не лише зовнішні форми, а розуміти і зберігати внутрішні глибокі смисли і значення», – сказала Аджієва.

На її думку, це також доповнить уявлення про нематеріальну культурну спадщину України загалом, підніме питання про її поліетнічність. Підтримка та увага до культурного самовираження корінного народу України забезпечить культурне розмаїття країни, створюючи умови для вільного відкритого здорового громадянського суспільства в рамках демократичного розвитку країни й євроінтеграційного курсу.

На початку 2018 року елемент «Орьнек – кримськотатарський орнамент та знання про нього» був включений Міністерством культури України до національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини.

Протягом 2018 року, завдяки фінансовій підтримці УКФ, громадською організацією «Алєм» було підготовлено номінаційне досьє «Орьнек – кримськотатарський орнамент та знання про нього».

У березні 2020 року номінаційне досьє відправлено на розгляд від Держави Україна в ЮНЕСКО з метою включення елемента «Орьнек – кримськотатарський орнамент та знання про нього» до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства.

 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *