Сьогодні в Нідерландах відбудеться засідання Апеляційного суду м. Амстердам у справі про «скіфське золото». Участь у судовому засіданні візьмуть представники Міністерства юстиції України. Про це повідомив Міністр юстиції України Павло Петренко в інтерв’ю інформагентству «Укрінформ» напередодні слухання.
Павло Петренко зазначив, що 15 лютого Україна подала додаткові докази, серед яких – експертний висновок стосовно питань застосування Конвенції ЮНЕСКО про заходи, спрямовані на заборону та запобігання незаконному ввезенню, вивезенню та передачі права власності на культурні цінності 1970 року (далі – Конвенція ЮНЕСКО) професора Франческо Франчіоні та експертний висновок з питань міжнародного публічного права, які мають значення для розгляду справи, професора Ніко Шрейвера.
«Позиція держави Україна заснована в першу чергу на нормах міжнародного права, зокрема – положеннях Конвенції ЮНЕСКО та положеннях українського законодавства, що закріплюють право власності держави на спірні музейні об’єкти. Музей, в оперативному управлінні якого знаходяться музейні предмети, що складають державну частину Музейного фонду України, не має права розпоряджатися цими музейними предметами», – наголосив очільник відомства.
Міністр нагадав, що на території Королівства Нідерланди понад 565 музейних предметів колекції «Крим. Золотий острів у Чорному морі» з Музейного фонду України. Здебільшого це археологічні знахідки. Страхова вартість колекції – 10 млн євро.
«Експонати, що утримуються Музеєм Алларда Пірсона на території Нідерландів, підлягають поверненню на територію України з подальшою передачею на зберігання до Національного музею історії України», – заявив Павло Петренко.
Слід нагадати, що 14 грудня 2016 року Окружний суд м. Амстердам оголосив рішення щодо необхідності повернути експонати Україні. Суд визнав, що предмети спірної музейної колекції є культурними цінностями, які незаконно знаходяться на території Королівства Нідерланди. Суд наголосив, що музейні артефакти належать державі Україна, яка має право вимагати повернення музейної колекції на підставі положень Конвенції ЮНЕСКО.