Ключовий експерт проєкту Мінсоцполітики «Реформування закладів інституційного догляду та виховання дітей в Тернопільській області» Зінаїда Кияниця взяла участь у вебінарі на тему «Захист дітей в умовах пандемії», який відбувся в рамках проєкту «Оцінка та реагування на виклики у сфері захисту прав дітей під час пандемії СOVID -19», реалізованого ГС «Українська мережа за права дитини», Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та Містерством соціальної політики України.
Головними спікерами виступили генеральний директор Директорату розвитку соціальних послуг та захисту прав дітей Мінсоцполітики Руслан Колбаса та державний експерт експертної групи з реформування системи усиновлення та захисту прав дітей Директорату розвитку соціальних послуг та захисту прав дітей Любов Солодухина.
Треба зазначити, що від початку карантину багато дітей з інтернатних закладів були повернуті в родини. Тому на вербінарі мова йшла про те, чи всі ці діти повернуться назад в інституційні заклади з початком навчального року, яка соціальна робота проводиться в цьому питанні, як відбувається контроль за перебуванням вихованців інтернатних закладів вдома. Розглядалися питання щодо процедури зарахування дитини на цілодобове перебування в інтернатному закладі, зміни умов утримання та перебування дитини в інституції тощо.
Зінаїда Кияниця, в свою чергу, спинилася на тих питаннях, які вирішуються нині на Тернопільщині завдяки прийнятих обласною радою, розроблених в рамках проєкту документів, зокрема щодо порядку зарахування дітей до закладів обласної комунальної власності, а також розповіла про запровадження інформаційно-аналітичної системи «Заклади інстутитуційного догляду та виховання дітей».
Експертка відмітила, що зазначені документи дають можливість приймати рішення з врахуванням найкращих інтересів кожної дитини. Інформаційна система дає можливість зробити персональний облік дитини за різними ознаками, відповідно визначати причини того, чому дитина потрапила в інтернат.
«Це допомагає вести онлайн-контроль (спостереження) за дітьми, визначає географію влаштувань в інтернати. Нам важливо знати, хто й де знаходиться, аби на основі цього планувати розвиток послуг з підтримки вразливих сімей з дітьми, сприяти прийняттю управлінських рішень щодо захисту дитини», – наголосила вона.
Також Зінаїда Кияниця відмітила співпрацю з ОТГ на Тернопільщині. Спільно було розроблено алгоритм моніторингу безпеки та оцінки сімейної ситуації дітей, які повернуті з інтернатів в сім’ї у зв’язку з карантинними заходами. На сьогодні важливим є підвести підсумки цієї роботи на засіданні комісії із захисту дитини громади чи міста, району за місцем проживання батьків та визначити доцільність подальшого перебування дитини в інтернаті, а також визначити перелік послуг, яких потребує дитина та сім’я для подолання складних життєвих обставин, задля підтримки дитини та її сім’ї.
Своїми думками під час вебінару з винесених на розгляд питань поділилися також представники Міністерства освіти та науки України , Міністерства охорони здоров’я України. Прозвучало багато конструктивну, який має надалі сприяти вирішенню назрілих питань.