28 травня відбулося засідання міжвідомчої робочої групи з реформування системи інституційного догляду та виховання дітей при Тернопільській обласній державній адміністрації, участь у якій взяли й керівник проєкту “Реформування закладів інституційного догляду та виховання дітей у Тернопільській області” Володимир Кузьмінський та ключовий експерт Зінаїда Кияниця.
Столичними фахівцями, зокрема, були презентовані плани трансформації Теребовлянського навчально-вихованого комплексу та Тернопільського обласного комунального дитячого будинку для дітей шкільного віку.
Варто зазначити, що представлені документи, розроблялися в непростих умовах карантину із-за пандемії COVID-19. Тому експерти проєкту працювали над підготовкою планів реформування зазначених інституцій у складі спеціально створених міждисциплінарних комісій в режимі онлайн.
Схвалений на міжвідомчій робочій групі проєкт плану реформування Тернопільського обласного комунального дитячого будинку для дітей шкільного віку передбачає його перетворення в обласний центр соціальної підтримки дітей та сімей. Це новий заклад, який матиме у своєму складі малий груповий будиночок для розміщення 10 дітей зі статусом дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківської опіки. Крім того, новостворений центр надаватиме широкий спектр соціальних послуг із соціальної інтеграції та реінтеграції дітей до біологічної сім’ї; соціальної адаптації, інтеграції та реінтеграції дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, й осіб з їх числа у віці до 23 років у суспільство; соціальної підтримки батьків з дітьми, з метою запобігання відмові від новонароджених дітей та вилученню дітей із сімей.
Щодо Теребовлянського навчально-вихованого комплексу, то планом трансформації цього закладу передбачено створення на його базі профільного ліцею. Ключовим нормативним чинником у визначенні моделі нового закладу став Закон України «Про повну загальну середню освіту» від 16 січня 2020 року № 463-IX (набрав чинності 18 березня 2020 року). Майбутній ліцей – це обласний комунальний заклад з пансіоном, який забезпечить здобуття профільної середньої освіти для дітей віком від 15-17 років у 10-12 класах. З метою мінімізації потреб у використанні пансіону, планом трансформації передбачено організацію довозу дітей з Теребовлянської й прилеглих до неї ОТГ. З цією метою Тернопільська облдержадміністрація планує забезпечити ліцей шкільним автобусом. У ліцеї діятимуть також інклюзивні класи для дітей з особливими освітніми потребами.
Учасники міжвідомчої робочої групи під час зібрання також розглянули зміни до Плану реформування Збаразької санаторної загальноосвітньої школи-інтернату I-III ступенів Тернопільської обласної ради у зв’язку із законодавчими змінами.
Нагадаємо, розробка планів трансформації відбувається у рамках проєкту Міністерства соціальної політики України «Модернізація системи підтримки населення України», що впроваджується у партнерстві з Тернопільською обласною державною адміністрацією за сприяння Світового банку. Тернопільська область є одним із 4-х пілотних регіонів, де відбувається реформування інтернатних закладів.