У Польщі підкоригували правила перебування та надання допомоги для громадян України, які виїхали в цю країну через війну. Депутати Сейму підтримали зміни до відповідного закону.
Про це повідомляє UАamedia.eu.
Що змінилося для українців у Польщі
Ухвалені зміни до закону про допомогу запроваджують власну участь українців в оплаті за проживання та обмеження соціальних виплат у випадку виїзду українців із Польщі.
Згідно з поправками до документа, громадяни України можуть безплатно мешкати у місцях тимчасового розміщення тільки перші 120 днів відтоді, коли вперше прибули в цю країну. Надалі проживання буде платне. Так, з березня 2023 року українцям доведеться платити 50% коштів проживання, проте не більше 40 злотих на добу (близько 300 грн). З травня — 75% коштів, однак не більш 60 злотих на добу (500 грн).
Водночас ці правила не стосуються вразливих категорій, серед яких — інваліди, особи пенсійного віку, вагітні, жінки із дітьми до року, жінки із трьома дітьми та більше, особи зі складними ситуаціями. Для них проживання залишиться безплатним.
Документ передбачає “замороження” соціальних виплат українцям у момент виїзду з Польщі. Якщо громадяни перебуватимуть поза межами польського кордону понад 30 днів, то втратять наданий статус та право на матеріальну допомогу. Соціальний статус можна поновити у випадку, якщо знову утікатимуть від війни в Україні через воєнні дії.
Із закону видалили положення про спрощений порядок отримання посвідки на тимчасове проживання у Польщі (до трьох років), проте гарантується легальне перебування біженцям протягом 1,5 року, починаючи з 24 лютого 2022 року і до 24 серпня наступного року.
Із квітня 2023 року українські біженці зможуть звертатися за посвідкою на тимчасове проживання у Польщі, якщо вдалося працевлаштуватися чи відкрити бізнес.
Також громадяни матимуть тільки 30 днів, а не 90, на отримання польського ідентифікаційного коду (PESEL).