Сьогодні в Нідерландах відбудеться засідання Апеляційного суду м. Амстердам у справі про «скіфське золото». Участь у судовому засіданні візьмуть представники Міністерства юстиції України. Про це повідомив Міністр юстиції України Павло Петренко в інтерв’ю інформагентству «Укрінформ» напередодні слухання.

Павло Петренко зазначив, що 15 лютого Україна подала додаткові докази, серед яких – експертний висновок стосовно питань застосування Конвенції ЮНЕСКО про заходи, спрямовані на заборону та запобігання незаконному ввезенню, вивезенню та  передачі права власності на культурні цінності 1970 року (далі – Конвенція ЮНЕСКО) професора Франческо Франчіоні та експертний висновок з питань міжнародного публічного права, які мають значення для розгляду справи, професора Ніко Шрейвера.

«Позиція держави Україна заснована в першу чергу на нормах міжнародного права, зокрема –  положеннях Конвенції ЮНЕСКО та положеннях українського законодавства, що закріплюють право власності держави на спірні музейні об’єкти. Музей, в оперативному управлінні якого знаходяться музейні предмети, що складають державну частину Музейного фонду України, не має права розпоряджатися цими музейними предметами», – наголосив очільник відомства.

Міністр нагадав, що на території Королівства Нідерланди понад 565 музейних предметів колекції «Крим. Золотий острів у Чорному морі» з Музейного фонду України. Здебільшого це археологічні знахідки. Страхова вартість колекції – 10 млн євро.

«Експонати, що утримуються Музеєм Алларда Пірсона на території Нідерландів, підлягають поверненню на територію України з подальшою передачею на зберігання до Національного музею історії України», – заявив Павло Петренко.

Слід нагадати, що 14 грудня 2016 року Окружний суд м. Амстердам оголосив рішення щодо необхідності повернути експонати Україні. Суд визнав, що предмети спірної музейної колекції є культурними цінностями, які незаконно знаходяться на території Королівства Нідерланди. Суд наголосив, що музейні артефакти належать державі Україна, яка має право вимагати повернення музейної колекції на підставі положень Конвенції ЮНЕСКО.

Від Тетяна Череп-Пероганич

Журналістка, письменниця, громадська діячка.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *