Факультет зв’язків з громадськістю і журналістики в межах дисципліни «Соціальні комунікаційні технології» зорганізував майстер-клас громадського діяча у галузі інформаційно-комунікаційних технологій, культури та освіти, генерального директора Асоціації підприємств інформаційних технологій України, ініціатора створення і співзасновника «Вікімедіа Україна» Юрія Пероганича. Куратором заходу була кандидат наук із соціальних комунікацій, старший викладач ФЗГіЖ Алла Миколаєнко.

Варто зазначити, що «Вікімедіа Україна» – громадська організація, котра є регіональним відділенням всесвітньо відомого «Фонду Вікімедіа» в Україні.

Фонд займається підтримкою таких проектів як: Wikipedia, Wiktionary (тлумачний словник), Wikiquote (збірка висловлювань відомих людей), Wikibooks (онлайн-бібліотека), Wikinews (новинний портал). Унікальність цих онлайн-платформ полягає в тому, що вони вільні від реклами і функціонують завдяки волонтерам.

Особливу увагу спікер приділив вільний, найбільшій енциклопедії українською мовою – Вікіпедії. Юрій Пероганич зазначив, що стан кожної національної Вікіпедії співвимірний місцю тієї чи іншої культури у сучасному світовому культурному просторі, а кількість відредагованих та написаних статей для онлайн-енциклопедії відображає спроможність нації творити інтелектуальну спадщину свого народу. Адже всі матеріали для вільної енциклопедії створюються волонтерами, котрі не отримують за це грошей. Основна мотивація – доброчинний внесок у культуру та заповнення «білих плям» історії.

До того ж, гість дав практичну пораду молоді для того, щоб підвищити рейтинг української Wikipedia серед інших wiki-ресурсів: «Для початку потрібно перелаштувати ваш браузер, змінивши мову за замовчуванням з російської на українську. У такому випадку результати вашого пошуку видаватимуться з українського сайту».

Далі громадський діяч розповів, які структурні елементи повинна містити стаття, щоб її опублікували у Вікіпедії:

  • назва
  • визначення
  • опис
  • список джерел, з яких брали інформацію.

Та головне – це те, щоб ваш матеріал містив значиму для суспільства інформацію, котра заснована на достовірних фактах.

Щодо розміщення фотоматеріалів, то потрібно пам’ятати про авторське право: на Wikipedia не можна публікувати фото, якщо їхній автор не дав на це згоди, або з моменту його смерті не пройшло 70 років.

Студентам цікаво було почути, які переваги отримують автори та редактори Вікіпедії. А саме вони можуть:

  • спілкуватися віртуально і знайомитися реально з цікавими людьми, однодумцями
  • зробити суттєвий внесок в українську культуру, залишити свій слід на землі, творити україномовний контент і майбутнє нашої країни
  • розвинути й систематизувати свої знання
  • покращити власні здібності до аналізу інформації з різних джерел
  • навчитися дискутувати, поважати іншу точку зору, аргументовано захищати свою
  • проявити себе в якості благодійника.

На завершення такого інформативного та захоплюючого майстер-класу Юрій Пероганич залишив молоді свої контакти для подальшої співпраці над предметом гордості нашого народу на світовому рівні – Українською Вікіпедією.

Від Юрій Пероганич

Громадський діяч в ІТ, культурі й освіті.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *