Буквально днями працюючи з Вікіпедією, помітив зміну зображення вгорі-ліворуч. При цьому в очі кидалося особливе число, виведене золотавими цифрами:

1’000’000

Ці зміни означали, що в українському сегменті найпопулярнішої в світі вільної енциклопедії кількість статей таки справді перевищила 1 мільйон. Годі й казати – подія знаменна!..

Не дуже тривалі пошуки дозволили з’ясувати, що найперша українська вікі-стаття (“Атом”) з’явилася в 2004 році. Таким чином, для подолання мільйонного рубежу всім причетним персонам знадобилося 16 років. О так – це таки досягнення, величезне і прекрасне, з яким лишається привітати усіх причетних!..

Разом з тим, я зовсім не вважаю, що тепер можна і побайдикувати трохи на лаврах…

Насамперед, тому, що нам є ще куди рости!

Наприклад, в російському сегменті Вікі статей суттєво більше – понад 1’600’000. Таким чином, розмір українського сегменту складає лише близько 63% від розміру сегменту російського. Хоча… Мірятися розмірами сегментів Вікі з росіянами варто лише з огляду на гібридну війну, що точиться між нами вже шість років. Натомість в англомовному сегменті кількість статей перевищує 6’000’000. Оце кількість! От на кого варто рівнятися…

І все ж таки хочеться згадати ще про один аспект – а саме, про принцип підготовки й написання вікі-статей. Адже у Вільній енциклопедії вміщується лише вторинна інформація – себто, така, що взята з інших незалежних джерел! Автори вікі-статей лише переробляють і перекомпоновують її, приводячи до своєрідної стандартної форми. Однак розміщувати у Вікіпедії первинну інформацію (себто, не підтверджену іншими джерелами) категорично забороняється правилами. До речі, на прикладі вікі-статті “Литовченко Тимур Іванович” я мав можливість переконатися, що правило це діє залізно і за його дотриманням невпинно слідкують модератори…

В свою чергу, сказане вище означає: якщо в українському сегменті Вікіпедії з’явився 1 мільйон статей – отже, їх було з чого зробити! Таким чином, активний розвиток української Вікіпедії лише відображає інший процес – не менш активний розвиток українського сегменту мережі Інтернет. А це ще одна приємність на тлі останніх подій, що налаштовують людей мислячих на відверто песимістичний лад.

В підсумку, такі от “промінчики світла” дають надію всім нам: таки прорвемося! Зокрема й зусиллями тих, хто невтомно творить нашу українську Вікіпедію…

Від Литовченко Тимур

Український письменник, журналіст і блогер

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *