Одним з питань, яке розглядалося днями під час Аптечного саміту України -2019, організатор якого ГС «Аптечна професійна асоціація України (АПАУ)», було питання паралельного імпорту лікарських засобів. Це саме та тема, що сьогодні широко обговорюється, як фармацевтичною спільнотою, так і всіма пацієнтами, які щодня йдуть в аптеки за тими чи іншими препаратами.

«Навколо даного питання багато нагнітань, які супроводжуються тим, що коли законопроект про паралельний імпорт №2089 буде прийнято, то відразу в Україну підуть потоками фальсифіковані, неякісні ліки. Що найбільше, на мою думку, в цьому законопроекті  викликає занепокоєння і відповідно доопрацювання, так це ризики щодо контролю за якістю ввезених лікарських засобів, механізм якого в законопроекті відсутній», – наголошує директор АПАУ, доктор фармацевтичних наук, професор Володимир Руденко. Разом з тим, він зазначає, що режим паралельного імпорту діє в багатьох країнах світу. У Європі механізм паралельного імпорту працює вже 20 років, що відчутно сприяє зниженню ціни на ліки. А саме на зниження ціни, конкурентний ринок, прискорення  проходження товарів через митницю і має бути спрямований новий документ. Але з чіткими правилами гри і відповідальності за такий вид діяльності.

Під час Аптечного Саміту України – 2019  багато логічних пояснень присутнім щодо паралельного імпорту вніс експерт фармацевтичного ринку Гжегож  Орновські, який поділився досвідом Польщі. Основний меседж – це непростий процес, але потрібний і дієвий в плані зниження цін на лікарські препарати. За словами спікера, річний обсяг паралельного імпорту в Польщі досяг понад 401 млн. злотих. Кількість торгових продуктів відчутно зросла за останні роки, в списку ростуть біопрепарати.

«У Польщі, за словами Гжегожа Орновськ  розроблено чіткі правила, які сприяють тому, що на територію країни завозяться якісні лікарські засоби. Тобто, нам є з кого брати приклад, перед тим, як паралельний імпорт перетне й українські кордони. Ключовим тут  має бути контроль за ввезенням ліків, а ще сам пацієнт і те, які та за якою ціною він купуватиме препарати у вітчизняних аптечних закладах вже найближчим часом», – резюмував Володимир Руденко.

Нагадуємо, законопроект №2089 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення доступності лікарських засобів для громадян» за рішенням Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування направлено на доопрацювання.

Прес-служба АПАУ

 

Від Тетяна Череп-Пероганич

Журналістка, письменниця, громадська діячка.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *