Цього року на Чернігівщині, завдяки взаємодії громадськості, органів державної влади та місцевого самоврядування, до обласної програми соціальної підтримки були внесені зміни про надання допомоги матерям та батькам загиблих військових до Дня матері та Дня батька, тож цього року проведено виплати на суму 1,1 млн. гривень.

Рішенням сімнадцятої сесії Чернігівської обласної ради сьомого скликання від 04 квітня 2019 року № 6-17/VII внесено зміни до «Програми соціальної підтримки учасників антитерористичної операції, операції Об’єднаних сил, членів їх сімей, бійців-добровольців у Чернігівській області на 2019-2023 роки».З метою надання соціальної підтримки та вшанування батьків (батько і мати) загиблих (померлих) осіб, які приймали безпосередньо участь в АТО, ООС та мають статус членів сім’ї загиблого (померлого) ветерана війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» або батьків (батько і мати) військовослужбовця, який загинув чи помер (пропав безвісти) під час проходження військової служби відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» Програмою передбачено надання щорічної одноразової матеріальної допомоги до Дня Матері та Дня Батька один раз на рік у розмірі 5000 гривень.

«У поточному році проведено виплати 141 матері та 77 батькам щорічну одноразову грошову матеріальну допомогу у розмірі 5000 грн на загальну суму майже 1,1 млн гривень, – повідомив Олег Русін, директор департаменту соціального захисту населення Чернігівської облдержадміністрації».

Нагадаємо, що відповідно до Указу Президента від 18 травня цього року установлено День Батька, який відзначається щороку у третю неділю червня.

Головним розпорядником коштів та відповідальним виконавцем є Департамент соціального захисту населення обласної державної адміністрації, який здійснює виплату грошової допомоги через обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на підставі списків наданих управліннями соціального захисту населення районних державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування. Допомога виплачується на особові рахунки, відкриті в банківських установах.

Зазначені зміни до Програми стали результатом реалізованої на Чернігівщині коаліцією громадських організацій адвокаційної кампанії, яка була спрямована на внесення рекомендацій міжнародної «Конвенції Організації Об’єднаних Націй про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок» (СEDAW) до «Програми соціальної підтримки учасників антитерористичної операції, членів їх сімей та бійців-добровольців у Чернігівській області». Кампанія проводилась у рамках проекту ПРООН «Громадянське суспільство задля розвитку демократії та прав людини в Україні».

«Родина військового має перебувати під особливою увагою суспільства та держави під збройного конфлікту  – розповідає Євгеній Малецький, виконавчий директор ГО «Чернігівська правозахисна спілка», – бійці тривалий час можуть бути відірвані від сім’ї, перебувати у складних психологічних умовах, бути під впливом посттравматичного синдрому. Всі ці та інші фактори негативно впливають на родинне життя військового та членів їх сімей».

Ідея, яку підтримали однодумці з інших громадських організацій, –  провести адвокаційну кампанію виникла під час тренінгу, який в Чернігові проводила ВГО «Центр «Розвиток демократії».

Метою адвокаційної кампанії було визначено – внести зміни та доповнення до програми соціальної підтримки учасників антитерористичної операції, членів їх сімей та бійців-добровольців у Чернігівській області з врахуванням інтересів жінок та дівчат з сімей військовослужбовців, вдів, матерів загиблих, безвісти зниклих згідно рекомендацій СEDAW щодо дотримання прав жінок з вразливих груп. Гаслом кампанії став лозунг «Допомагаючи жінкам та дівчатам, ми допомагаємо військовослужбовцям та учасникам АТО».

Для реалізації кампанії була створена коаліція «Врахування прав жінок та дівчат в програмах для учасників АТО та їхніх родин», до якої ввійшли: Всеукраїнська громадська організація «Центр “Розвиток демократії”», Громадська організація «РОДИНА ВОЇНА», Громадська організація «ЖІНОЧА ГРОМАДА ЧЕРНІГІВЩИНИ», Громадська організація «СУСПІЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ», Благодійний фонд, «ЗАХИСТИМО УКРАЇНУ!», Благодійний фонд “ТЕПЛИЙ ДОЩ”, Благодійна організація “РІПКИНСЬКИЙ ЦЕНТР ДОПОМОГИ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦЯМ”, Громадське формування з охорони громадського порядку і державного кордону “РІПКИНСЬКА САМООБОРОНА”, Громадська організація «Чернігівська правозахисна спілка».

Під час кампанії були проведені робочі зустрічі з ветеранами та членами їх сімей, керівниками жіночих та ветеранських організацій, представниками державної влади та місцевого самоврядування, зокрема,  з спеціалістами з Департаменту соціального захисту населення обладміністрації та представником депутатського корпусу обласної ради, проведені круглий стіл, семінар, публічна дискусія.

Діяльність була сконцентрована на вирішенні питань за наступними темами:

– протидія насильству в родинах учасників АТО;

– підтримка вдів та матерів, дружин родин учасників АТО;

– правовий захист вдів та матерів, дружин з родин учасників АТО;

– підтримка та сприяння правовому захисту вдів та матерів, дружин з родин учасників АТО;

– навчання та освіта з лідерства протидії депресії вдів та матерів, дружин з родин учасників АТО.

Важливими заходами, датами та віхами кампанії стали:

  1. Проведення тренінгу і семінару з проблематики рівноправ’я і соціального захисту 20 вересня 2018 р. у Чернігові.

На семінарі проведено обговорення пропозицій до обласних програм: підтримки сім’ї, гендерного розвитку  та запобігання торгівлі людьми; соціальної підтримки учасників антитерористичної операції,  членів їх сімей. За результатами обговорень сформульовані та направлені в органи влади пропозиції до обласних програм.

  1. Проведення круглого столу щодо обговорення пропозицій до проекту обласної програми соціального захисту учасників АТО 11 жовтня 2018 року у Чернігові.

За участю керівників та активістів чернігівських громадських організацій, учасників АТО, членів сімей військових, представників органів державної влади, засобів масової інформації  було проведено публічне обговорення питань соціального захисту учасників бойових дій та членів їх сімей. Розглянуті питання реалізації “Програми соціальної підтримки учасників антитерористичної операції, членів їх сімей та бійців-добровольців у Чернігівській області на 2017-2018 роки”.Уточнено та сформульовано пропозиції до проекту нової програми соціального захисту ветеранів та членів їх сімей.

Пропозиції були надані від представників ГО «Спілка 13 БТРО», ГО «Єдина Родина Чернігівщини», ГО «Родина Воїна», ГО «Жіноча громада Чернігівщини», ВГО Центр «Розвиток демократії», ГО «Чернігівська правозахисна спілка», Т.І. Опришко та без письмового зазначення авторства

  1. Направлення 19 грудня 2018 року до Департаменту соціального захисту населення Чернігівської облдержадміністрації в рамках електронних консультацій з громадськістю пропозиції до проекту “Програми соціальної підтримки учасників антитерористичної операції, операції Об’єднаних сил, членів їх сімей та бійців-добровольців у Чернігівській області на 2019-2023 роки” (далі – Програма).
  2. Затвердження 20 грудня 2018 року Програми рішенням шістнадцятої сесії обласної ради сьомого скликання № 14-16/VII. До Програми включені дві пропозиції, які були сформульовані та подані учасниками коаліції, ще до проведення електронних консультацій з громадськістю.
  3. Проведення 05 березня 2019 року дискусії (прес-клуб) за темою «Реальність захищати права жінок та дівчат». У дискусії взяли участь представники органів державної влади та громадських організацій, науковці, волонтери: Катерина Тимощенко, заступник директора Департаменту – начальник управління праці та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Оксана Славінська, ГО «Вдови війни», Валентина Литвиненко, доцент кафедри ЧНТУ, Богдана Короваєва, голова ГО «Горизонт – 17», Анастасія Пась, Департамент інформаційної діяльності ЧОДА, Елла Ламах, голова правління ВГО «Центр «Розвиток демократії», Євгеній Малецький, керівник ГО «Чернігівська правозахисна спілка», Олександр Ясенчук, БФ «ЗАХИСТИМО УКРАЇНУ!». Підвели підсумки адвокаційної кампанії, прийняли рішення направити додатково пропозиції громадськості до департаменту облдержадміністрації та обласної ради.
  4. Направлення 24 та 25 березня цього року пропозиції щодо внесення змін та доповнень до Програми до Чернігівської обласної ради та повторно до Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації.
  5. Рішення Чернігівської обласної ради від 04 квітня 2019 року «Про внесення змін до Програми соціальної підтримки учасників антитерористичної операції, операції Об’єднаних сил, членів їх сімей, бійців-добровольців у Чернігівській області на 2019-2023 роки.

Своїми враженнями та думками щодо проведеної кампанії поділились представниця жіночої організації та представник ветеранської організації.

«Подією, що ініціювала нашу кампанію, став семінар серед громадських організацій Чернігівщини з адвокації, – розповідає Оксана Славінська, представник ГО «Родина воїна», – у семінарі брали участь організацій різноманітних напрямків: наприклад, організації, які представляли ромів, декілька організацій захищали права переселенців, військових.

У нашій організації, ми вже тривалий час обговорювали питання обласної програми соціального захисту військовослужбовців, родин загиблих учасників АТО. Ця програма була, якщо висловитися фігурально, гендерно нечутлива. Вона не брала до уваги захист членів сімей ветеранів – матерів, дружин, доньок…

Наприклад в одній нашій родині, діти не беруть участі в соціальних програмах, бо бояться залишати дім без мами. Декілька років тому, тато пішов з жому на війну і не повернувся – загинув… Для нашої категорії це дуже болюче питання. Реабілітація, яку пропонує держава, ставить нас перед вибором, або мама або дітки.

Під час адвокаційної кампанії ми отримали новий досвід співпраці з організаціями, сім’ями. Була утворена нова громадська організація «Вдови війни».

Дуже часто, в нашому середовищі я стикалася з труднощами, є проблеми, але люди не могли їх описати. Ми побачили шлях до розв’язання інших наших проблем, отримали навики більш чітко сформулювати та описати проблемні питання».

Олександр Кравченко, керівник Ріпкинського центру допомоги військовослужбовцям зазначив: – «Реалізація даної ініціативи стала для мене новим досвідом. Я зрозумів, що проблема гендеру, це не тільки сфера шлюбних відносин, ця проблема є у всіх сферах нашого життя і зокрема у такій чутливій як захист родин загиблих учасників АТО. Не випадково гасло кампанії було: «Допомагаючи жінкам та дівчатам, ми допомагаємо військовослужбовцям та учасникам АТО!».

Створена коаліція буде продовжувати свою діяльність, хоча проект вже підійшов до закінчення, заплановано просування наданих до обласної ради пропозицій до обласної програми соціальної підтримки, спільна участь та організація заходів по жіночій та правозахисній тематиці.

До теми:

  1. Конвенція Організації Об’єднаних Націй про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_207

  1. “Програма соціальної підтримки учасників антитерористичної операції, членів їх сімей та бійців-добровольців у Чернігівській області на 2017-2018 роки”

https://chor.gov.ua/images/Razdely/Norm_docum/Rishennia/7_sklykannia/12_sesiya/Dodatok_14.pdf

  1. Шановні очільники та активісти громадських організацій …
    http://neadm.cg.gov.ua/index.php?id=314618&tp=0
  2. Круглий стіл щодо проекту обласної програми (Чернігів)

https://gurt.org.ua/news/conferences/48569

  1. В рамках проведения общественных обсуждений подали в Департамент обладминистрации обобщённые предложения …

www.facebook.com/Chernihiv.Human.Rights.Union/posts/2265769543458777

  1. Програма соціальної підтримки учасників антитерористичної операції, операції Об’єднаних сил, членів їх сімей, бійців-добровольців у Чернігівській області на 2019-2023 роки

http://upsz.cg.gov.ua/web_docs/1771/2016/03/docs/Progr_ATO_2019-2023_01012019.pdf

  1. Про внесення змін до Програми соціальної підтримки учасників антитерористичної операції, операції Об’єднаних сил, членів їх сімей, бійців-добровольців у Чернігівській області на 2019-2023 роки

https://chor.gov.ua/normativni-dokumenti/rishennya/item/8009-pro-vnesennia-zmin-do-prohramy-sotsialnoi-pidtrymky-uchasnykiv-an

  1. Чи реально захищати права жінок та дівчат?

https://monitor.cn.ua/ua/style/70147 , https://youtu.be/rgcbsoEAT3A

  1. УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ № 274/2019 від 18 травня 2019 року «Про День батька»

https://www.president.gov.ua/documents/2742019-27017

Опубліковані матеріали є винятковою відповідальністю ГО “Чернігівська правозахисна спілка”, і необов’язково відображають точку зору інших вказаних у матеріалі осіб, підприємств, установ та організацій, які – всі разом та кожний(а) окремо  – не несуть відповідальності за рішення, дії та бездіяльність інших осіб, зміст інформації сторонніх ресурсів.

 

Прес-служба ГО “Чернігівська правозахисна спілка”

Від Тетяна Череп-Пероганич

Журналістка, письменниця, громадська діячка.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *