Цього тижня на станції був зареєстрований температурний рекорд + 12,7 С°. Про це повідомляється у Facebook Національного антарктичного наукового центру.
Як зазначає Олександр Надточій, метеоролог 26-ї УАЕ, «попередній рекорд був зафіксований 1985 року, і він становив +11,7 С°». Водночас аномальні температури були відзначені й на інших антарктичних станціях на острові Кінг Джордж, що розташований північніше «Вернадського».
Науковці пов’язують таке різке потепління з явищем «атмосферної ріки», посиленим ефектом «гірського фену».
Атмосферна ріка – це вузька смуга з високою концентрацією атмосферної вологи, яка швидко перенесла теплі маси повітря та вологи з тропіків в Антарктиду. Раніше ми вже розповідали про це явище: власне цьому присвячені спільні дослідження французького та українських метеорологів, які зараз тривають на «Вернадському» в межах всесвітньої ініціативи «Рік полярного прогнозування».
Ефект «гірського фену» – це сильний теплий вітер з гір. У той час, коли на нашій станції був зареєстрований температурний рекорд, сила вітру була досить висока – 27,9 м/c. Причиною розвитку цього ефекту є утворення опадів над горами (від чого повітря втрачає вологу і нагрівається). Оскільки внаслідок посилення глобального потепління очікується збільшення кількості опадів в полярних районах, то і інтенсивність фенів надалі посилюватиметься.
Такі температурні рекорди насторожують, адже вони є одним зі свідчень зміни клімату. Нагадуємо, що в грудні на нашій станції був зафіксований інший рекорд – висота снігового покриву сягнула 3 м.