Кабінет міністрів України днями оприлюднив доопрацьовану програму діяльності, затвердження якої Верховною Радою України очікується вже найближчим часом.

Варто зазначити, що програма складається  з декількох суттєвих компонентів, що стосуються розвитку соціальних стандартів та якісних послуг в громадах, а також окремого блоку, яким актуалізовано і визначено як один з пріоритетів роботи Уряду –  розвиток сімейної політики та забезпечення прав дитини

Як зазначає координатор проєкту «Реформування закладів інституційного догляду та виховання дітей у Тернопільській області» Володимир Вовк, важливим є те, що програмою передбачено активізацію роботи органів державної влади, органів місцевого самоврядування, неурядового сектору з розвитку на рівні ОТГ базових соціальних послуг, зокрема для найбільш вразливих категорій населення та розвиток інституту фахівців соціальної роботи (ФСР), з чітким індикатором – до 11 тисяч ФСР в Україні.

Це критично важливі напрямки для успішного впровадження деінституціалізації, що відбувається зокрема на Тернопільщині в рамках проєкту Міністерства соціальної політики України «Модернізація системи підтримки населення України», що впроваджується у партнерстві з Тернопільською обласною державною адміністрацією за сприяння Світового банку.

«Дуже важливо і позитивно, що Уряд починає розуміти і фіксує в своєму стратегічному документі, питання збільшення відсотка надавачів соціальних послуг неурядовими структурами – до 50% надавачів послуг – недержавний сектор. Світова практика давно доводить, що саме неурядові організації в частині соціальної роботи/соціальних послуг є часто ефективнішими за державні/комунальні структури, через свою гнучкість, операційне управління процесом, ліпші можливості в запровадженні найкращих практик в роботі, навчання та підтримку спеціалістів тощо. Також це створює конкурентність середовища, що покращує в кінцевому результаті якість надання послуг для відповідної цільової групи», – відмітив Володимир Вовк.

Передбачено,  що держава створюватиме умови для безпеки дітей, покращення функціонування системи захисту прав дітей на рівні громад, забезпечення утворення в ОТГ служб у справах дітей. Також, відповідно до даного документу, планується підвищення розміру державної допомоги на дітей у сімейних формах виховання, грошового забезпечення осіб, які добровільно взяли на виховання дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування.

«Із 1 січня 2020 року, з метою підтримки дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які виховуються в патронатних, прийомних сім’ях, у дитячих будинках сімейного типу, підвищуються розміри державної соціальної допомоги із 2 до 2,5 прожиткових мінімумів для дітей відповідного віку, а для дітей з інвалідністю – з 2 до 3,5 прожиткових мінімумів для дітей відповідного віку. Збільшується і розмір забезпечення батьків-вихователів і прийомних батьків із 70% прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку за кожну дитину-вихованця до 100%», – пояснює експерт.

До речі, згідно із законопроєктом України №2494 від 25.11.2019 про внесення змін до деяких законодавчих актів України, щодо дітей над якими встановлено опіку чи піклування допомога, також становитиме 2, 5 прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, на дітей з інвалідністю, над якими встановлено опіку/піклування – 3,5 прожиткового мінімуму. Цей законопроєкт прийнято  02.06.2020 року і 10.06.2020 року передано на підпис Президенту.

Відповідно, як зазначає координатор проєкту  Володимир Вовк,  вищезазначені підвищення в Тернопільській області стосуватимуться такої кількості опікунів/піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів, патронатних сімей та дітей, які влаштовані в ці форми сімейного виховання:

  • 105 прийомних сімей, в яких перебуває 163 дитини, з них 7 дітей з інвалідністю;
  • 12 дитячих будинків сімейного типу, в яких перебуває 73 дитини, з них 2 дітей з інвалідністю;
  • 494 опікун/піклувальник, в яких перебуває 683 дітей, з них 37 дітей з інвалідністю.
  • 1 патронатні сімя, 1 дитина.

Програма діяльності Кабінету міністрів України – це стратегічний документ Уряду, який визначає пріоритетні його цілі у роботі і ключові показники ефективності. І тому дуже важливо, що  деінституціалізація та розвиток сімейних форм виховання виокремлена нарешті окремо, як один з пріоритетів.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *