З лютого 2019 року Носівщина має свою електронну енциклопедію, яку може редагувати кожен. Її ініціатором і головним редактором є наш земляк — Юрій Пероганич — громадський діяч, генеральний директор Асоціації підприємств інформаційних технологій України, почесний член Ради Чернігівського земляцтва в Києві, в 2014-2016 очолював Носівське відділення земляцтва.

Носівка для Юрія Йосиповича — дорогий серцю край, тут живуть найдорожчі його люди — батьки Йосип Юрійович і Галина Олександрівна. Створюючи цей інноваційний проект, Юрій Пероганич прагнув донести нинішнім мешканцям Носівщини і всього світу, прийдешнім поколінням якнайповнішу енциклопедичну інформацію про минувщину і сьогодення Носівщини.

На початок грудня 2021 року Енциклопедія Носівщини має вже 2400 статей і близько 1000 ілюстрацій. Понад 2300 статей створив Юрій Пероганич сам, залучаючи при цьому інформацію від земляків — автора книги «Славні імена Носівщини» Валерія Фурси, колишнього директора станції юних техніків Василя Кияниці, педагога-історика Анатолія Буняка та багатьох інших.

Енциклопедію Носівщини, подібно до Вікіпедії може вільно редагувати будь-яка людина, яка має доступ до інтернету. Можна як виправляти існуючі, так і створювати нові статті. Є можливість швидко ідентифікувати і блокувати вандалів — людей, які навмисно вносять хибну інформацію. Можна зберігати як тексти, так і зображення.

Однак, на відміну від Вікіпедії, в Енциклопедії Носівщини можна розміщувати лише те, що стосується Носівської, Мринської і Макіївської громад, що донедавна входили до Носівського району.

Тут кожен може створювати окремі статті про людей — історичних осіб і сучасників, помітних аж до рівня села — з освіти, культури, медицини, спорту, силових органів, виробництва, послуг, торгівлі, адміністрації, про громадських активістів… Можна писати і про пам’ятки, будівлі, установи, організації, підприємства, заклади торгівлі і послуг, громадські об’єднання, про кожну значиму для району, міста чи села подію.

Як і у Вікіпедії, при написанні статей до Енциклопедії Носівщини завжди бажані посилання на джерело інформації, наприклад сторінку в інтернеті, номер і дату газети, назву і автора книжки… Однак, на відміну від Вікіпедії, в Енциклопедії Носівщини можна публікувати і власну інформацію, наприклад спогади, якщо ви можете підтвердити свою особу. Крім того, менші обмеження і в стилі написання. Наприклад, після основної біографічної інформації про людину, до статті можна включити і художній нарис про неї, чи інтерв’ю. Звісно, за згоди авторів цих матеріалів, – розповідає Юрій Пероганич.

В енциклопедії вже представлені статті, що стосуються усіх сфер минувшини і сучасності краю.

Не можна полюбити Україну, не відчуваючи любові до своєї малої батьківщини. Хочу донести і землякам і мешканцям усього світу, а також прийдешнім поколінням якнайповнішу енциклопедичну інформацію про минувшину і сьогодення Носівщини. Подібної Енциклопедії рівня громад нема в Україні і, можливо, у світі, – говорить Юрій Пероганич. – Моя мрія – щоб носівчани мали гонор, поважали себе, щоб мали на кого рівнятися. Носівщина й справді багата на цікавих, унікальних, неординарних особистостей, на гідні гордості події.

Ласкаво запрошую до наповнення Енциклопедії Носівщини краєзнавців, журналістів, освітян, бібліотекарів, працівників органів влади, підприємців, «пересічних» земляків. Створюйте нові статті і поліпшуйте існуючі. Будьте сміливими!

Робота над енциклопедією триває. І долучитися до цієї цікавої, корисної, а головне дуже потрібної для сучасників і прийдешніх поколінь справи, може кожен, для кого Носівщина рідний край.

Вам є що розповісти про своїх рідних, колег, вулицю, сусідів, про все, що стосується Носівки і Носівщини, без вагань, ставайте волонтером, долучайтесь до великої справи — написання історії рідного краю!

Важливо, що цю енциклопедію можна масштабувати — за  допомоги Юрія Пероганича уже створена і розвивається подібна Енциклопедія Бобровиччини.

Олексій ОРЄХОВИЧ, голова Сосницького відділення, редактор сайту Чернігівського земляцтва

Джерело: Газета «Отчий поріг», жовтень-грудень, 2021 р. № 10-12, стор.10

Від Олексій Орєхович

Голова Сосницького відділення, редактор сайту Чернігівського земляцтва у місті Києві

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *