Купівля ліків онлайн – суспільна проблема. Діяльність інтернет-аптек у нашій країні не легалізована. Та окремі «підприємці» набивають свої кишені, обходячи закон (до речі, саме вони активно останнім часом просувають ідею необхідності впровадження інтернет-торгівлі лікарськими засобами в Україні), а окремі громадяни – замовляють ліки на сумнівних сайтах, купують контрабандні пігулки із рук на вулицях, думаючи про дешеву ціну, але, на жаль, не про наслідки. І все б нічого, аби за цим не стояла загроза життю людському.
Наскільки небезпечною може бути онлайн-торгівля ліками розповідає директор Аптечної професійної асоціації, професор, доктор фармацевтичних наук Володимир Руденко:
– На думку АПАУ, легалізація онлайн-продажів лікарських засобів тільки погіршить ситуацію та надасть можливість псевдо-аптекам успішно торгувати неякісними препаратами без дотримання жодних вимог законодавства. Адже саме через інтернет-торгівлю, за даними ВООЗ, збувається найбільша кількість неякісних та фальсифікованих ліків в усьому світі.
Дійсно, постановою КМУ від 30.11.2016 р. № 929 інтернет-торгівля лікарськими засобами заборонена в Україні. Але, не дивлячись на це, регуляторні органи продовжують виявляти випадки продажу фальсифікованих ліків саме через інтернет.
Особисто вже не раз відмічав, що дозвіл онлайн-торгівлі стане також передумовою для збільшення кількості суб’єктів господарювання, які застосовуватимуть спрощену систему оподаткування за анологією з іншими видами ведення діяльності, що ускладнює відстеження ланцюга потрапляння лікарського засобу від виробника до споживача.
Звичайно ж, ніхто не говорить про те, що фальсифікат не можна випадково придбати в аптеці. За даними МОЗ до 2% ліків в Україні є фальсифіковані, і окремі з них потрапляють на аптечні полиці. Але в такому випадку, той працівник, що відпускав лікарський засіб чи власник аптеки можуть бути притягнуті до відповідальності, компенсувати всі затрати за завдані збитки.
Якщо ж купила людина «з рук» товар чи отримала поштою і запідозрила, що ліки підроблені – що й кому вона доведе? У неї є фіскальний чек на руках? Вона знає дійсну адресу постачальника? А коли за лікарський засіб віддано ще й великі, часом останні в родинному бюджеті, кошти? Тим паче, що контролюючі органи навряд чи зможуть знайти зловмисника. Зазвичай, ті хто торгує фальсифікатом, контрабандними ліками, реалізувавши все, «розчиняються» в інтернет-мережі.
Для того щоб українці отримали доступ до якісних препаратів, в кожній аптеці налагоджений контроль за їх походженням і терміном придатності. Не менш важливо, щоб була можливість простежити рух кожного препарату від виробника або імпортера до споживача. В разі купівлі ліків через інтернет такі вимоги не виконуються.
Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів) передбачено, що аптека — це заклад охорони здоров’я, який для ведення діяльності повинен мати визначену матеріально-технічну базу, достатню кількість персоналу з фармацевтичною освітою, дотримуватися санітарних норм, здійснювати закупівлю лікарських засобів виключно у ліцензованих компаній, забезпечувати належні умови їх зберігання, що визначені виробником, вести облік тощо.
В аптеці, яка має ліцензію, дорожить своєю репутацією, купувати ліки куди надійніше, ніж на сумнівних сайтах, а то й за оголошеннями на стовпах. Бо покупець ніколи не зможе проконтролювати походження, умови зберігання та якість ліків, які йому доставили до дверей чи переклали з сумки в сумку на вулиці.
До того ж, в аптечному закладі вас обслуговує дипломований провізор чи фармацевт – фахівець, який не тільки відпустить ліки, а й, коли це безрецептурний лікарський засіб, проконсультує на рахунок нього в межах фармацевтичної опіки, неодмінно видасть фіскальний чек.
До речі, АПАУ проводило опитування серед громадян, аби дізнатися до кого вони звертаються за порадою перед тим, як придбати ліки. Більшість респондентів назвали першим саме фармацевтичного працівника, потім лікаря, і вже далі – реклама, порада друзів та самолікування.
Якщо говорити про самолікування, то інтернет-торгівля чи не найбільше цьому сприяє. Щоб взяти рецепт на ліки, людина йде до лікаря, проходить обстеження, їй призначають той чи інший препарат, пояснюють як його застосовувати. А якщо хворі замовляють самі, бо десь бачили в телевізорі чи хтось порадив, то не факт, що не буде гірких наслідків від вживання таких ліків. І знову ж, за цієї ситуації, відповідальність за власні життя люди беруть виключно на себе.
На сьогодні у багатьох ліцензованих аптеках є веб-портали, де міститься необхідна інформація про той чи інший лікарський засіб, є можливість оформити онлайн-замовлення, але забирати ліки вони можуть виключно в аптеках.
Крім того, лікарський засіб вимагає особливих умов зберігання. Всі препарати повинні зберігатися у постачальників та в аптеках належним чином. Але немає жодної впевненості в тому, що куплені поза межами аптеки ліки зберігалися в потрібних умовах.
Днями в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун на своїй сторінці в Фейсбуці підтвердила: «В Україні не існує законних онлайн-аптек — ні якоїсь окремої, ні цілої мережі. За законом, продавати лікарські засоби можна лише в аптеках, а не дистанційно або онлайн. Не варто також замовляти ліки поштою».
Тож, раджу всім бути обачнішими, більше довіряти аптечним закладам, де, перш за все, дбають про людське здоров’я, і не ризикувати з придбанням лікарських засобів через інтернет.
Прес-служба АПАУ