26 грудня Конституційний суд Туреччини визнав, що більш ніж 30-місячна заборона доступу до Вікіпедії в Туреччині була неконституційною. За таке рішення проголосували 6 із 10 судей.

В зв’язку з цим у Фонді Вікімедіа — американській неприбутковій організації, яка, зокрема, займається технічною підтримкою Вікіпедії і поширенням вільних знань, висловили сподівання, що з огляду на цю ухвалу вищого суду Туреччини, незабаром доступ буде відновлено. Організація приєднується  до жителів Туреччини, а також мільйонів читачів та волонтерів, які покладаються на Вікіпедію по всьому світу, і вітає це важливе визнання загального доступу до знань.

«Сьогоднішнє рішення Конституційного суду Туреччини є важливим кроком для права на знання. Найвищий суд країни виступив за свободу вираження поглядів та доступ до інформації для турецьких жителів, створивши прецедент для країн усього світу. Ми сподіваємось, що доступ буде відновлено якнайшвидше у світлі цього рішення», — сказала Кетрін Мар, виконавчий директор Фонду Вікімедіа. «У Вікімедіа ми залишаємось відданими забезпеченню всіх і скрізь правом вільно отримувати доступ до інформації».

Наразі законність цієїґ заборони доступу розглядається Європейським судом з прав людини. Ця справа була порушена в травні 2019 року, і суд надав їх пріоритетний статус. Уряд Туреччини повинен надати свої письмові зауваження у цій справі у січні.

У Фонді Вікімедіа вважають, що спільнота добровольців створює та підтримує Вікіпедію, керуючись переконанням, що всі знання повинні бути вільно доступними для всіх і скрізь. Завдяки їхнім зусиллям Вікіпедія за майже 19-річну історію стала одним із найпопулярніших та найулюбленіших веб-сайтів у світі. Він доступний сотнями мов, включаючи турецьку Вікіпедію — написану турецькими мовцями для носіїв турецької мови.

Організація сподівається, що понад 80 мільйонів людей Туреччини знову отримають необмежений доступ до всіх мов Вікіпедії. Люди різного віку та походження — студенти, науковці, професіонали — повинні мати можливість легко отримувати доступ до інформації з широкого кола тем, від абіогенезу, від Османської імперії до Суперліги. І жителі Туреччини повинні бути частиною найбільшої глобальної розмови про культуру та історію Туреччини і всі знання світу.

Забігаючи наперед, у Фонді Вікімедіа сподіваються, що Вікіпедія і надалі буде цінним ресурсом для жителів Туреччини, і що турецька Вікіпедія, яка наразі налічує понад 335 000 статей, буде продовжувати рости і вдосконалюватися. Що в Туреччині більше людей редагуватимуть Вікіпедію та сприятимуть колективним зусиллям обміну знаннями зі світом.

В організації зазначають, що в той час, як сьогоднішня постанова Конституційного Суду є позитивною дією як для вільних знань, так і для жителів Туреччини, існують й інші загрози для можливості продовжувати вільно, відкрито та спільно будувати найбільшу збірку знань у історії людства.

«Незважаючи на це, сьогодні хороший день для тих із нас, хто вірить у силу знань та діалогу. Нас заохочує цей результат і ми продовжимо працювати у світі, в якому знання є вільно доступними для всіх» — зазначають у Фонді Вікімедіа.

У зв’язку з даною подією Юрій Пероганич, генеральний директор Асоціації підприємств інформаційних технологій України, засновник ГО «Вікімедіа Україна» та «Творча еліта України» зазначив, що в Україні немає загрози припинення доступу до Вікіпедії, адже така зупинка сповільнила би розвиток української термінології, звузила сферу застосування української мови, привела би до великого удару по зафіксованій у цій енциклопедії колективній пам’яті українського народу.

«Також не бачу загрози зупинки доступу до Вікіпедії російською мовою», — вважає Пероганич, «згадаймо, коли 10 липня 2012 російська Вікіпедія через страйк, що був викликаний поправками до російського закону «Про інформацію…», зупинилася на добу, доступ до головної сторінки української Вікіпедії виріс у 5 разів.  Звісно, з того часу, популярність російської Вікіпедії в Україні значно впала, однак впевнений, що на експерименти з такими наслідками росіяни більше не підуть».

Від Юрій Пероганич

Громадський діяч в ІТ, культурі й освіті.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *