Данія має намір закріпити за собою звання головного постачальника різдвяних ялинок на європейський ринок. Бізнес, який щорічно приносить датським компаніям 1,2 млрд крон (175 млн доларів) може отримати додаткові можливості для розвитку завдяки впровадженню новітніх технологій.

Співробітники Університету Копенгагена зараз працюють над новою методикою, котра дозволить помітно прискорити термін, за який з насіння виходить пухнаста зелена красуня. Автори наукового проекту, великий інтерес до якого проявляє Датська асоціація виробників різдвяних дерев (ДАПРД), отримали грант у розмірі 10 млн крон (1,5 млн доларів) від міністерства охорони навколишнього середовища.

Наголошується, що головною прикрасою європейських віталень у Різдво все частіше стає ялинка, а інша представниця сімейства соснових — кавказька ялиця або ялиця Нордманна. Зразково красиві дерева з густою довгою ароматною та м’якою хвоєю користуються все більшим попитом як «різдвяні ялинки», і саме їх десятками мільйонів вирощують у Данії. Незважаючи на те, що кавказькі ялиці невибагливі, досить швидко ростуть, і дерево на продаж можна отримати вже через 10-13 років, виробники стикаються з цілою низкою проблем. За словами представника ДАПРД Клауса Крістенсена, у перші роки ялиця розвивається повільно, а потім починається бурхливе зростання, що часто псує зовнішній вигляд дерева, порушуючи класичну форму конуса.

Данські дослідники випробовують спеціальні мікроорганізми, які при додаванні в ґрунт виробляють гормони, що значно прискорюють ріст зовсім молодих саджанців. У такий спосіб вирішуються відразу дві проблеми – ялина досягає необхідного розміру всього за 8 років, при цьому набуваючи еталонного товарного вигляду. За словами Крістенсена, для галузі це особливо важливо, оскільки за таку ялицю виробник може легко виручити 120 крон (18 доларів), тоді як за нерівну отримає втричі менше. Але переваги нової методики на цьому не закінчуються.

«Данські дерева отримають додаткову конкурентну перевагу завдяки тому, що їхнє виробництво стане більш екологічним, – зазначила міністр охорони навколишнього середовища та з питань продовольства Ева К’єр Хансен. – Нова технологія повинна дозволити виробникам використовувати менше добрив і пестицидів».

Виробництво новорічних і різдвяних дерев — ялин, ялиць і сосен — бізнес з щорічним оборотом у кілька мільярдів доларів. Тільки в США щорічно продається 35-40 млн дерев, не рахуючи штучних, 30 млн щорічно купують громадяни ФРН і 10 млн — британці. Данія нині експортує до 10 млн ялин і ялиць на рік. У 2009 році в скандинавському королівстві вибухнув гучний скандал, оскільки з’ясувалося, що компанії-члени ДАПРД уклали картельну змову і узгоджено встановлювали ціни на свою продукцію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *