У червні Національна спілка журналістів України зафіксувала 10 інцидентів фізичної агресії щодо працівників ЗМІ. Три з них пов’язані зі зйомками щодо недотримання карантинних обмежень. Загалом за 6 місяців 2020 року зафіксовано 40 інцидентів із застосуванням сили щодо представників медіа. Такими є дані моніторингу «Індекс фізичної безпеки журналістів України», який Національна спілка журналістів України проводить спільно з партнерськими громадськими організаціями. Про це повідомляє Сергій Томіленко.

Половина постраждалих у червні – жінки, найбільше інцидентів трапилося у Києві.

Один із найбільш обурливих нападів стався на знімальну групу програми «Стосується кожного» телеканалу «Інтер» у Києві. Результатом зйомок інтерв’ю 75-річної жінки про знущання над нею її рідних стало побиття журналістки Діани Степаненко, оператора, пошкодження телевізійної камери, знищення мікрофону.

– Ми увійшли в коридор, так як наша героїня хотіла показати зламану чоловіком її внучки дверну ручку, – розповідає журналіст Діана Cтепаненко у коментарі прес-службі телеканалу Інтер . – Ми не знали, що він був удома, у квартирі було тихо. Він вискочив за нами, з розмаху вдарив мене кулаком в обличчя. Мені дуже пощастило, що удар пройшов по дотичній, але синяк залишився. Кинувся на оператора, пошкодив телевізійну камеру. Він затягнув жінку похилого віку назад в квартиру і зачинив двері. А далі почався кошмар: ми чули удари, її хрипи та стогони. Страшно уявити, що там відбувалося, але мікрофон і гарнітуру, які були на героїні, ми потім збирали по всій квартирі по шматочках. Ми негайно викликали поліцію.

Найбільш «ризикованими» темами для журналістів у червні стали карантин та акції протесту прихильників громадського активіста Сергія Стерненка в Києві. Протестувальники перешкоджали журналістській діяльності представників окремих ЗМІ (телеканали «Newsone» i «ZIK», інформагентство «Шарій.нет»), поліція мусила активно втручатися та захищати журналістів від агресії.

У всіх трьох червневих інцидентах при зйомці сюжетів про порушення карантинних обмежень постраждали жінки-журналістки. Як правило, нападниками виступають представники дрібного бізнесу, продавці, надавачі тих чи інших послуг тощо
.

Так, на пляжі в Залізному Порту журналістці вибили мікрофон із рук, а в Дніпрі власниця магазину вирвала в кореспондентки телефон і грубо виштовхувала з приміщення. У Одесі на місцевому ринку група чоловіків застосовувала силу, щоб перешкодити телезйомці.

Зокрема, власна кореспондентка «24 каналу» в Херсонській області Марина Савченко була серед групи журналістів, яких 19 червня Держспоживслужба запросила в рейд Залізним Портом щодо готовності до курортного сезону в карантинних умовах.

– На пляжі ми побачили, що ідуть два чоловіки із тваринами на плечах. У одного була мавпа, у другого – великий папуга. Коли вони побачили делегацію, відразу пришвидшили крок, – розповідає Марина Савченко в коментарі прес-службі НСЖУ. – Я покликала оператора, щоб побігти за ними і запитати про наявність документів. Вони обоє були без масок. Спочатку він почав хамити зі словами «поїхали зі мною – розкажу», «вас скоро виженуть із каналу, і будете зі мною тут ходити», «нічого вам не скажу». Потім повернувся і вдарив рукою по мікрофону, з нього злетіла брендована фішка. Я йому зауважила, що він перешкоджає журналістській діяльності, а він почав передражнювати: «ага, ага, поговори…».

У Національній спілці журналістів України засуджують прояви агресії до працівників ЗМІ та наголошують, що жодного виправдання нападам на журналістів бути не може.

– Чи протест проти карантинних обмежень, встановлених владою, чи громадські переконання не є підставою кидатися з кулаками на журналістів, – наголошує голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Напади на журналістів – це брутальна атака на свободу слова в Україні. У кожному випадку розраховуємо на належне розслідування проваджень, оперативно відкритих Національною поліцією.

Нагадаємо, «Індекс фізичної безпеки журналістів» – це щомісячний моніторинг фактів фізичної агресії до журналістів в Україні. «Індекс…» укладають спільно НСЖУ й партнери: ГО «Інформаційна безпека», ГО «Платформа прав людини», Академія української преси та Інститут розвитку регіональної преси.

Інциденти фізичної агресії щодо журналістів у червні 2020 року

 

Діана Степаненко, знімальна група, телеканал «Інтер», Київ

6 червня журналісти телеканалу «Інтер» зазнали нападу прямо під час виконання редакційного завдання – зйомок інтерв’ю для соціального ток-шоу «Стосується кожного». Постраждала журналістка програми Діана Степаненко, на яку накинувся родич героїні зйомок.

Христина Бердинських, журнал «Новое время», Київ

9 червня суддя Шостого апеляційного адміністративного суду Костянтин Бабенко намагався вибити телефон з рук журналістки після запитання про його борги перед Об’єднанням співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) житлового комплексу.

Олександр Мангуш, Володимир Самарський, ІА «Шарій.нет», Київ

12 червня невідомі з натовпу під стінами Шевченківського районного суду декілька разів ударили журналіста Олександра Мангуша в ногу та ділянку нирок, а журналіста Володимира Самарського у спину. Також радикально налаштовані громадяни кидали під ноги журналістам петарди, провокували масове побиття працівників ЗМІ.

Алла Жизневська, телеканал «ZIK» (м.Київ), Одеса

12 червня в Одесі на місцевому ринку група невідомих чоловіків застосовувала фізичну силу до знімальної групи телеканалу «ЗІК», щоб перешкодити відеозйомці.

Богдан Амінов, телеканал «NewsOne», Київ

15 червня журналістові та знімальній групі перешкоджали активісти під будівлею Шевченківського районного суду Києва, де обирали запобіжний захід активістові Сергію Стерненку. «Натовп почав штовхатися, плювати, ставити підніжки й обливати мене водою», – зазначає журналіст.

Павло Гунжель, газета “Хроніки громад” (Полтавщина)

17 червня Павлові Гунжелю з міста Кобеляки спалили автомобіль “Фіат”. Підпал він пов’язує із журналістською діяльністю.

Христина Малікова та оператор, телеканал «Відкритий», м. Дніпро

18 червня у місцевому магазині продавчиня та власниця накинулися на журналістку, яка знімала роботу продуктових крамниць в умовах карантину. З рук журналістки вирвали телефон, а її ображали та виштовхали із приміщення.

Марина Савченко, телеканал «24 канал» (м.Київ), Херсонська область

19 червня у селищі Залізний Порт (Херсонська область) під час зйомок сюжету про перевірки Держспоживслужби на пляжах чоловіки з екзотичними тваринами без супроводжувальних документів проявили агресію до журналістів. Один із них ударив журналістку по руці та втік.

Дмитро Багненко, інтернет-видання «Вгору», м. Херсон
23 червня у Херсоні відомий псевдоактивіст напав на журналіста під час підготовки сюжету про забудову зеленої зони.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *