Розмовляла Наталя Кляшторна ■ РОЗМОВА ■ «Наше слово», №35, 2014-08-31
Цьогорічний серпень в українській Вікіпедії оголошено «Місяцем Закерзоння». До участі в проекті, метою якого є привернення уваги і популяризація історико-культурної спадщини українських земель, які лежать найдальше на заході, запрошені нові люди – історики, журналісти, краєзнавці, нащадки виселених з Підляшшя, Холмщини, Надсяння, Західної Бойківщини і Лемківщини. Чому Вікіпедія активно взялася до заповнення «білих плям» та поповнення їх інформацією про людей, населені пункти, історичні події краю, де ще відносно недавно жили і творили українці? Про цю ініціативу розмовляємо з одним із засновників громадської організації «Вікімедія Україна» Юрієм Пероганичем.
Наталя Кляшторна: Що саме Ви вважаєте першочерговою метою проекту «Місяць Закерзоння»?
Юрій Пероганич: Вікіпедія – це веб-сайт в Інтернеті, надзвичайно популярний і легкодоступний як для наповнення, так і для споживання енциклопедичної інформації. Під словом «енциклопедична» треба мати на увазі, що інформація організована в окремі статті, викладена стисло, з нейтральної точки зору, з посиланнями на джерела.
«Ніякий українець не повинен забирати з собою в могилу того, що знає, що пережив, а що може мати загальний інтерес хоч би для малої закутини нашої землі». Так писав видатний український письменник і громадський діяч Андрій Чайковський.
Вивчаючи рідну історію, треба приділяти увагу не історії території, яку сьогодні займає народ, а звертати увагу на історію рідного народу, незалежно від того, на яких теренах творилася ця історія.
Власне тому метою проекту є зробити більш доступною інформацію про історичні події, що відбувалися з українцями, про села й міста, у яких жили і нині живуть українці, їх надбання культури і мистецтва, про видатних земляків. Щоб українці знали свою історію і не повторили тих помилок, які привели до неґативних наслідків, щоб нагадати про перемоги, яких також було немало.
Як зустріли новий проект Вікіпедії громадські організації закерзонців, які діють в Україні?
Ініціативу проведення місячника підтримав голова Об’єднання товариств депортованих українців «Закерзоння» Володимир Середа. Саме він організував мою зустріч з керівниками та активістами львівських обласних товариств «Лемківщина», «Холмщина» і «Любачівщина», які входять до цього об’єднання. Також мені подарували кілька книжок, виданих за сприяннями цих товариств. Згаданими публікаціями варто б скористатися для написання статей до Вікіпедії. Це, зокрема, книжки про Перемиську чоловічу українську гімназію, про поселення Любачівщини і суміжні поселення Томашівщини.
Оскільки Ваш тато і його родина були виселені 1946 р. з Тарнави-Нижньої, села над горішнім Сяном, чи можна вважати, що саме Ваше походження стало поштовхом до започаткування цього проекту. Наскільки родинні історії про село, яке опинилося в недосяжності для його мешканців, вплинули на Ваше становлення?
Насправді з ініціативою проекту виступив колишній голова Львівської обласної ради, тепер народний депутат України, заступник голови Комітету Верховної Ради з питань європейської інтеґрації Олег Панькевич. Коли ми з ним обговорювали різні варіанти співпраці, саме ця його ідея дуже припала мені до душі.
Мій дідусь, уродженець Тарнави Юрко Андрійович Пероганич, помер рік перед моїм народженням. Розповіді покійної бабусі Марисі Юрківни Пероганич (з дому Борута, родом із сусіднього Дзвиняча-Горішнього), тата й татових старших братів і сестер дійсно справили чи не найбільший вплив на мою самосвідомість. Коли для більшості українців інформація про таємні протоколи до пакту Молотова – Ріббентропа стали відомі лише з початком перебудови наприкінці 1980-х років, то я пам’ятаю з розповідей бабусі, як 1939 р. «німці вигнали поляків, стали на ріці і далі не пішли, а тілько за пару тижнів з того боку прийшли москалі…». З ранніх років я помічав різницю між тим, що говорили у школі, у радіо, телебаченні і тим, що я чув у родині, від сусідів у Сможі на Сколівщині, куди після поневірянь переселилася родина мого тата. Це з дитинства спонукало мене критично ставитися до офіційної радянської пропаґанди, через що вже у школі відчував я себе переконаним «антирадянщиком».
Чи Ви можете відзначити, що серед редакторів і дописувачів української Вікіпедії активізувалися нащадки закерзонців або дослідники цього терену?
Поки що написано вже близько півсотні нових статей, приблизно стільки ж поліпшено. Оскільки люди редаґують Вікіпедію здебільшого під псевдонімами, так званими «ніками», то важко вирахувати, чи є серед них нащадки закерзонців, чи науковці, та й ніхто до закінчення місячника не робитиме такого аналізу.
Однак про Закерзоння (як на будь-яку іншу тему) до Вікіпедії можна писати не лише під час місячника, але й пізніше, будь-коли. Проведена праця вже дала результати – це і списки статей, які треба створити, складені й опубліковані на сторінці місячника переліки друкованих джерел, посилання на сайти в Інтернеті. Все це дало потужний поштовх для розкриття теми Закерзоння в цій народній енциклопедії, якою є Вікіпедія.
Історія Закерзоння – непроста і трагічна водночас. Імовірно, що в гаслах із закерзонської тематики між українською та польською версією триватиме конкуренція за читача. І, зрештою, найважче буде дописувати про ті історичні події, щодо яких між двома народами нема консенсусу. Що б Ви, як старожил Вікіпедії, порадили тут українським дописувачам?
У Вікіпедії, мабуть, як і в усій історичній науці, нема понять «правда» чи «доконаний факт». Натомість є поняття «відповідність джерелам» і «нейтральна точка зору». При написанні статей слід кожен факт, кожну точку зору подавати з посиланням на джерело. Найавторитетнішими джерелами є наукові праці, публікації у фахових виданнях, проте можна користуватися й іншими джерелами, наприклад, спогадами учасників. Єдина умова – такі спогади вже мають бути хоча б десь опубліковані, адже у Вікіпедії не допускаються ориґінальні дослідження. Якщо різні джерела подають різні погляди, для дотримання нейтральності треба їх усі вносити до статті. Мусимо пам’ятати, що для кожної статті у Вікіпедії є своя окрема сторінка обговорення, на якій можна обговорити суперечливі питання.
З чого починалася українська Вікіпедія і наскільки динамічно вона розвивається?
Вікіпедія – надзвичайний винахід людства. Це не лише енциклопедія, але й дуже потужний інструмент для спільної праці людей з різних місць, з різною компетенцією, для створення методом всенародної толоки скарбниці знань.
За всю десятирічну історію української Вікіпедії в ній написано 520 тисяч статей і зроблено близько 15 мільйонів редаґувань. Наша Вікіпедія дванадцята у світі за розміром, що відповідає місцю українців серед народів світу за спроможністю творити інтелектуальний продукт. Однак невикористаний потенціал українців у сотню разів вищий. Якщо б кожен освічений українець створив або переклав з Вікіпедії будь-якою іншою мовою хоча б одну статтю для української Вікіпедії, то ми мали би не півмільйона, а щонайменше п’ять-десять мільйонів статей за кілька днів.
ПАНЕ ЮРІЮ, ВИ ЧАСТО ПОВТОРЮЄТЕ, ЩО У ВІКІПЕДІЇ ВАРТО БУТИ СМІЛИВИМ, НЕ ТРЕБА БОЯТИСЯ І НЕДООЦІНЮВАТИ СВОЇ ЗНАННЯ. ЩО ВИ БИ ПОРАДИЛИ УКРАЇНЦЯМ У ПОЛЬЩІ – ЧИ ВАРТО ЇМ ПРОБУВАТИ ДОПИСУВАТИ І РЕДАҐУВАТИ УКРАЇНСЬКУ ВІКІПЕДІЮ, ЗВАЖАЮЧИ, ЩО ДАЛЕКО НЕ КОЖЕН ДОБРЕ ВОЛОДІЄ УКРАЇНСЬКОЮ МОВОЮ?
У ВІКІПЕДІЇ НІЧОГО НЕ МОЖНА ЗІПСУВАТИ, АДЖЕ КОЖНЕ РЕДАҐУВАННЯ ЗБЕРІГАЄТЬСЯ ОКРЕМО. ДЕЯКІ СТАТТІ В ІСТОРІЇ РЕДАҐУВАНЬ МІСТЯТЬ ТИСЯЧІ ВЕРСІЙ. ЗІПСОВАНУ СТАТТЮ ЗАВЖДИ ЛЕГКО ДАЄТЬСЯ ПОВЕРНУТИ ДО ПОПЕРЕДНЬОЇ ВЕРСІЇ. РЕДАҐУВАТИ ВІКІПЕДІЮ МОЖНА Й АНОНІМНО, АЛЕ РАДЖУ ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ, ТОДІ ПРАЦЮВАТИ ЗНАЧНО ЗРУЧНІШЕ…
РЕДАҐУВАННЯ ВІКІПЕДІЇ – ПОТУЖНИЙ ІНСТРУМЕНТ ДЛЯ НАВЧАННЯ МОВИ. ЗРОБЛЕНУ ВАМИ ПОМИЛКУ РАНО ЧИ ПІЗНО ХТОСЬ ВИПРАВИТЬ, ОТЖЕ ВИ Й ПОБАЧИТЕ СВОЇ ХИБИ.
СМІЛИВО РЕДАҐУЙТЕ ВІКІПЕДІЮ. КОЛИ ВАШ ВНЕСОК ВІДРАЗУ ЗМОЖУТЬ ПОБАЧИТИ В УСЬОМУ СВІТІ – ЦЕ ДУЖЕ ЗАХОПЛЮЄ. АЛЕ БУДЬТЕ ОБЕРЕЖНИМИ, Я ЗНАЮ КІЛЬКОХ ЛЮДЕЙ, ЯКІ МАЮТЬ ЗАЛЕЖНІСТЬ ВІД РЕДАҐУВАННЯ ВІКІПЕДІЇ. ДЛЯ НИХ ДЕНЬ БЕЗ НОВОЇ СТВОРЕНОЇ СТАТТІ – ДАРЕМНО ПРОЖИТИЙ ДЕНЬ.
ЗАХОДЬТЕ НА СТОРІНКУ «МІСЯЦЯ ЗАКЕРЗОННЯ» ЗА КОРОТКОЮ АДРЕСОЮ WWW.GOO.GL/RQH1WF, – ТАМ ВИ ЗНАЙДЕТЕ ІНСТРУКЦІЇ ВІДНОСНО ДАЛЬШОЇ ПРАЦІ. ■
СВІТЛИНИ З СІМЕЙНОГО АРХІВУ Ю. ПЕРОГАНИЧА
Стаття була опублікована за адресою http://www.nasze-slowo.pl/закерзоння-в-українській-вікіпедії/, відновлено 4 квітня 2020 з кешу Google.